Genel

Ana Sayfa/Genel

Evlerde Isı Yalıtımı

Evlerde yer alacak çalışmaların evlerin daha korunaklı ve daha güvenli bir noktada varlık göstermesine dayalı bir işlem olarak kabul görmesi sonucu ile gündemde yer almasına bağlı olarak kendini göstermektedir. Bu tür çalışmaların gerçekleştirilme amacı ise tamamen dış kuvvetlerden minimum düzeyde etkilenerek; daha fazla yeterlilik durumunda yer alacak olan evleri meydana getirmek olduğu da kendini gösterecektir. Bu aşamada da gerekli sonuçları sağlamak adına ön planda yer alacak olan bu tür tadilat işlemleri yalıtıma dayalı olarak da gerçekleştirilecek ve ev sahiplerinin daha az para ile daha fazla ısınmasına da yardımcı olacak olan bir faaliyet olarak kendini gösterecektir.

 

Evlerin gerçekleşmesi beklenen ısı yalıtımları dahilinde de olumlu sonuçlar verecek ve endeki ısı kaybının da minimum düzeyde indirgenmesi aşamasında da varlık göstermesi sağlanacaktır. Bu alanda da gerekli işlemleri gerçekleştirmek adına evlerin dış cephesine bazı unsurlar dahil edilerek; ısıların ev içerisinde daha da kalıcı bir noktada yer alması sağlanacak ve ısı kaybına da yer verilmeyerek bu bağlamda yeterli sonuçların ortaya çıkması da ön planda kendini gösterecektir. Bu alanda da gerekli sonuçların ortaya çıkmasına dayalı olarak da gündemde yer alacak olan çalışmaların akabinde faaliyetlerini göstermesine bağlı olarak da evlerdeki ısı kaybının minimum seviyede yer almasına bağlı olarak yeterlilik sağlaması durumunun ortaya çıkması da sağlanacaktır.

Evlerde yapılacak olan ısı yalıtımı kapsamında uygulanacak olan işlemler dahilinde ortaya olumlu sonuçların çıkmasına sebep olacak ve insanların bu tür yollara da sık sık başvurarak; ekonomik anlamda daha az maliyetle karşı karşıya gelmek istedikleri de belirtilecektir. Bu kapsamda da istenilen düzeyde faaliyetlerini göstermek adına da gerekli sonuçların ortaya çıkması halinde de insanların memnun olabileceği neticelerle de karşı karşıya kalma durumu var olacak ve bu tür bir işlemin meyvesini toplayabileceklerdir. Bu sayede de ısı yalıtımı kapsamında yer alacak olan sonuçlar doğrultusunda da evlerin ısınma problemi ortadan kalkacak ve istenilen durumları sağlayarak soğuk kış aylarını daha verimli bir biçimde geçmesine de yardımcı olacak.

 

Ev Duvarlarına Yapılacak Olan İşlemler

Evlerin dekorasyonu ve tadilatı konusunda bazı kısımlar ele alınarak daha özenli bir biçimde hayata geçirilir. Bu aşamada da önemli sonuçlarla karşı karşıya gelerek göz zevki açısından uygunluk taşıyacak olan unsurlar kendini gösterir. Bu kapsamda da kişilerin kendi zevkleri doğrultusunda ilerlemesine dayalı bir biçimde de ilgi çekecek seçenekler kendini göstermekte ve bu anlamda da estetik bir durum ortaya çıkmaktadır. İstenilen ölçütlerde de yer alması durumunda da aktif bir dekor unsuru olarak kabul görecek bir seçenek olarak adından söz ettirecek ve ev sahiplerinin beklentilerini karşılayacak bir konumda da varlık gösterecek bir durum olarak kabul edilecektir.

Evlerin önemli bir parçası olan duvarlar; bu meskenlerin temelini oluşturur ve farklı görevler ile evlerin ayrılmaz bir parçası olarak kendini gösterir. Duvarların ev dekorasyonu aşamasında da temelde yer aldığından dolayı da bu tür bir unsura gerekli seçenekleri sağlama noktasında yer alarak farklı biçimlerde kendini gösterecektir. Evlerin farklı farklı renk tonlarında yer alması mobilyaları da etkileyecek bir gelişme olarak kendini gösterecek ve bu bağlamda da önemli bir ayrıntı olarak tanımlanacaktır. Bu anlamda da oldukça önemli bir işleme tabi tutularak boya, badana ve duvar kağıdı gibi işlemler sonrasında da kendini gösterecektir. Bu sayede de ev dizaynı aşamasında olumlu sonuçları kendinde bulacak bir olgu olarak kendini gösteren unsurlardan bir tanesi olarak kabul görecektir.

Evlere yapılacak olan farklı farklı renklerdeki boyama işlemleri; kişisel zevklere uygunluk taşıyacak bir biçimde yer alarak; insanların ilgisi dahilinde varlık gösterecek bir konumda yer alacaktır. Aynı zamanda da duvar kağıtları da ev duvarlarının farklı farklı desenlere yer vermesi noktasında da kendini göstermesi aşamasında da yeterlilik sağlayacak ve istenilen durumda da yer alacaklardır. Bu noktada da estetik alanda yer alacak olan duvara dayalı işlemler; ilk tercih edilecek seçenek olarak kabul görecek ve sürekli olarak ev dekorasyonu konusunda uyumu meydana getiren bir olgu olarak kendini göstererek; ev sahiplerinin tercih ettiği bir unsur olmaya da devam edecektir.

Ev Tadilatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Evlerin kullanılması aşamasında farklı farklı sorunlar gündeme gelmesinin yanı sıra ekstradan yapılacak işlemler dahilinde de evlerin daha güçlü ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir konumda yer alması da sağlanabilir. Bu aşamada da evlerin farklı noktalarında yer alacak olan tamirat işlemleri farklı farklı amaçlar da taşıyarak bu şekilde kendini gösterebilir. Örneğin ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve tamirat işlemleri gibi faaliyetleri gündemine alarak; bu kulvarda gerekli olan sonuçları elde etmek adına da istenilen sonuçların ortaya çıkması durumu da gündeme gelecektir. Bu aşamada da gerekli sonuçlar belli bir uğraş durumunda da yer alacak ve insanların ilgisini de çekecektir.

 

Ev tadilatı işlemlerini gerçekleştirme adına yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Ev tadilatına başlamadan önce evinizin var olan ihtiyaçları hakkında detaylı bir araştırma yaparak; her sorunu gidermeye dayalı bir çalışma içerisinde de varlık göstermeye gayret edin. Tadilat işlemine başlamadan önce ev içerisinde bulunan küçük eşyaları ambalajlayıp kaldırma işlemini de uygulayın. Bu sayede de ilgi çekecek seviyede yer alacak olan evlerin daha kullanışlı ve daha uzun ömürlü bir biçimde varlık göstermesi de sağlanacaktır. Bunun dışında tadilat işlemi bittikten sonraki dönemde de temizliği gerçekleştirmekte ve tadilat esnasında herhangi bir temizleme faaliyetinde de bulunmamalısınız.

Tadilat işlemlerini kendinizin gerçekleştirmediğiniz zamanlarda da ustalara emanet edebilir ve yakınınızın evinde misafir olarak kalabilirsiniz. Yalnız tadilat esnasında evde bulunmak sizin yararınızda olacak ve gerekli yönlendirmelerde de bulunarak evinizin tam istediğiniz gibi olmasını da sağlayabileceksiniz. Velev ki ustaların başında bulunmazsanız ev tadilat işlemlerinin sonuçlandığı anlarda bir sürpriz ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tadilat işlemleri sırasında evlerin boya işlemlerini de gerçekleştirerek var olan sorunların tamamen giderilmesi işlemini de hayata geçirebilirsiniz. Bu aşamada da gerekli sonuçların kabul görmesi adına gerekli gelişmelere de tanıklık edilmesi işlemi hayata geçirilerek; gerekli düzeylerde yer almasına dayalı olarak da yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de mükemmel düzeyde yer alacak bir ev görüntüsü çizgisini meydana getirme anlamında da gerekli sonuçlara da ulaşabileceksiniz.

Evlerde Yapılacak Olan Badana Tadilatları

Ev sahipleri evlerinin daha güzel bir görüntüde var olmasına ve özellikle duvarların temiz ve cıvıl cıvıl bir halde kendini göstermesine dayalı olarak bazı çalışmalarda bulunabilirler. Dekor unsurunun temelini oluşturan bir seçenek olan boya ve badana işlemleri konusunda da gerekli renk tercihlerini gerçekleştirerek; kişisel zevkleri doğrultusunda ilerleme sağlamaya devam ederler. Bu kapsamda da bu kapsamda da farklı türde yer alan ve farklı özellikleri içeren renklere dayalı olarak da tercih yapacak olan ev sahipleri; bu tür çalışmalarını evlerine yansıtarak; daha güzel bir görüntü yakalama adına varlık göstereceklerdir. Bu aşamada da kişisel zevklerine yer verdikleri görüntüler de kendini gösterecektir.

 

Evlerde yapılacak olan badana işlemleri sonrasında evlerin daha güzel bir görüntüsünün ortaya çıkmasına dayalı olarak yeterli sonuçların ortaya çıkması da sağlanmaktadır. Bu kapsamda da değişik tonlarda yer alabilecek şekilde gündemde yer alacak şekilde de yer alması üzerine bu tür bir renk seçimi konusunda kendini gösterecek olan tutum sonrasında badana işlemleri başlayacak ve başarılı bir biçimde sonuçlanması aşamasında da dekorasyonun temelini meydana getirecek olan bir girişim olarak kendini göstermeye de başlayacaktır. Badana türünde yapılacak olan girişimler akabinde de yer almaya başladıktan sonraki dönemlerde de evlerin mobilyaları ve farklı farklı aksesuarları ile bütünleşecek seviyede yer almaya da başlayacak ve bu noktada da insanların her zaman tercih edebileceği bir işlem olarak devam edeceklerdir.

Evlerin herhangi bir bölmesine yapılacak olan boya ve badana işlemlerinin akabinde kişisel zevklerinizi de ev üzerinde daha da fazla gösterebilme şansına sahip olabileceksiniz. Farklı renklerde yapılacak olan bu çalışmalar esnasında renk tonların uyumu da dikkate alınarak; insanların ilgisini çekecek bir dekorasyon dizaynı olarak kabul görülebilecek seviyede varlık gösterecek olmasından dolayı da bu ölçüde yer almaya başlayacaklardır. Badana işlemleri bittikten sonra da evlere uygun ve renk aşamasında da yeterli seviyede yer alabilecek şekilde de mobilya tasarımlarını sağlamak adına girişimlerde de bulunabilir ve yeterli sonuçlarla da karşı karşıya kalabilme imkanını yaratabilirsiniz.

 

Taşyünü Ev Yalıtımında Nasıl Kullanılır?

Günümüzde giderek gelişmekte olan inşaat sektöründe, daha pratik ve daha ileri teknoloji malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerden bir tanesi de yalıtım ihtiyacı olunan yerlerde, bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan ve bu nedenle de en fazla tercih edilen taşyünü yalıtım malzemesidir.Taşyünü, diğer adıyla kaya yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Volkanik kayaçların 1600 derece ve üstünde bir ısıyla etki edilmesi sonucunda eritilmesi ile elyaf haline getirilmesinden elde edilmektedir. Taşyününün elde edildiği volkanik kayaçlar mineral açısından en zengin inorganik taşlar olduğu için oldukça tercih edilen bir doğal yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı gibi işlemlerde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra, organik tarımda yerine de kullanılabilmektedir.

 

 

Taşyünü inşaat sektöründe birçok yerde kullanılmaktadır. Binaların dış cephe yalıtımlarında, mutfaklardaki fırınların izolasyonlarında, çatılarda, çeşitli bölme duvarlarında, çelik kapı yalıtımlarında, elektrikli ev gereçlerinde, akustik alanların yalıtılmasında gibi daha birçok alanda taşyünü kullanılmaktadır. Bu alanlarda ısı ve ses yalıtımı yapmasının yanı sıra 1000 dereceye kadar dayanması nedeniyle, yangın güvenliği gerektiren alanlarda da üst düzey bir güvenlik sağlamaktadır. Son zamanlarda taşyünü sera ve organik tarımda da kullanılmaya başlanmıştır. Bitki köklerinde sağladığı hava ve su tutucu özelliği ile çok fazla tercih edilmektedir. Bu özellikleri sayesinde, elde edilen ürünlerde kalite artışı ve mekan özelliklerini en iyi derecede tutarak, ısı tasarrufu sağlaması, ayrıca ses yalıtımı sağlamasıyla kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.Taşyününü diğer yalıtım malzemelerinden ayıran özellik, elyaflı yapısıyla üstün özelliklere sahip olmasıdır. İnorganik bir yapıya sahip olduğu için, bakteri ve organizmaların üremesi mümkün değildir ve çürümeye rastlanmaz. Ayrıca çevre açısından da son derece faydalı olan bir özelliğe sahiptir. Yani hammaddesi doğal bir kayaç olan volkanik kayaçlardan elde edilen bir madde olduğu için, ekolojik açıdan çevre dostudur. Bir diğer özelliği ise, buhar geçirmeme özelliği sayesinde nem barındırmama, doymuş yapısından dolayı da su itici özelliğe sahiptir.

Elde edilmesi kolay, estetik görünüme sahip olması, hız ve zaman konusunda tasarruf sağladığı için taşyünü inşaat sektöründe en fazla tercih edilen yalıtım malzemesi haline gelmiştir.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

Evlerin Dış cephe mantolama işlemi yaygın bir biçimde tercih edilen seçeneklerden bir tanesi olmakla beraber; yalıtım seçenekleri arasında da yer alan bir işlem olarak kabul görmektedir. Binaların dış duvarlarına yapılacak olan bu tür bir uygulama kapsamında dış etkenlerden binayı koruyacak etkide yer almasını da sağlayacak ve bu noktada da bina içerisinde yer alan kişilerin bu tür dış faktörlerden minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamak amacıyla yer alan faaliyetlerden bir tanesi olarak da değerlendirilmektedir.  Bu alanda kendini gösteren çalışmalar yaygın bir biçimde yer almaya başlayacak ve binaların ısı kaybını engellemek amacıyla ortaya çıkacak bir çalışma olarak tanımlanmaktadır.

Dış Cephe Mantolama Çalışmaları

 

Dış cephelere mantolama işlemi uygulama konusunda da bazı malzemeler kullanılacak; yapıştırma harcı ve çimento gibi malzemeler kullanılırken +5 ile +30 arasındaki dereceler bu tür bir uygulama için ideal bir konumda yer alacaktır. Mantolama işlemini hayat geçirirken aynı zamanda binanın dış yapısına monte edilmiş olan çanak antenler ve gider boruları da sökülerek; binanın bu tür bir işlemi daha kolay bir biçimde gerçekleştirilmesi de sağlanmaktadır. Çatlaklar ve eskimiş sıvalar da mantolama işlemi öncesinde tamir edilerek; dış etkenlerin bina içerisine giriş yapması da tamamıyla engellenmelidir. Bu tür bir faaliyet gerçekleştirilirken; bina içerisinde nem de olmamalı ve bu anlamda çalışmaların maksimum verim ile sonlandırılması da sağlanmaktadır.

Mantolama işlemi öncesinde gerekecek şartların sağlanması durumundan sonra subasman adı verilen profiller; binaların dışına monte edilerek ilk işlem tamamlanmış olabilecektir. İlk olarak zemin ya da varsa bodrum katından başlanmalı ve ısıtma işlemlerinin gerçekleştirildiği her kat da bu tür bir mantolama işlemi kapsamında değerlendirilmelidir. 50 cm’lik platformlar olan subasmanlar vidalandıktan sonra çimento harcının üzerine çekilmesi işlemi de uygulanarak; mantolama işlemi neredeyse tamamlanmış olacaktır. Son olarak da mantolanan subasmanların dübellenme işlemi de gerçekleşmesi sonrasında bu tür bir yalıtım işlemi sonuçlanacak ve binaların ısı kaybı ve ses kirliliğini de en aza indirgenerek; ekonomi amacıyla yapılan bir işlem olarak da kendini gösterecek pozisyonda yer almaya da başlanacaktır.

Evlere Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Yüzyıllardır insanlar evlerini yağmurdan ve sıcaktan koruyabilmek için evlerinin cephelerine ve çatılarına izolasyon yapmaktadır. Yalıtımlar insanlara hem para tasarrufu hem de sıcaklığı korumalarını sağlar. Bulunduğumuz yüzyıla dek yapılan izolasyonlar oldukça marifet isteyen bir olaydı. Özellikle yalıtım işlerinde harcanan büyük zahmetler ve paralar sonucunda çoğu zaman istenilen sonuç alınamamaktaydı fakat son zamanlarda çıkarılan son teknoloji izolasyon malzemeleri sayesinde bu maliyet ve harcanılan çabalar oldukça düşürülmüştür. Çatılara yapılan izolasyonun en büyük amacı, evlerin içerisine giren yağmur suyunu ve sıcaklığı önlemektir. Sıcaklığın yanında da kış aylarında oluşan soğuk havanın, evlerin içine işlemesini önlemektedir. Çatıya yapılan izolasyonun yanı sıra kiremitler ile birlikte uygulandığında çok daha yüksek kalitede yalıtım sağlanabilmektedir. Evlere yapılan izolasyonların büyük ölçüde etkili olabilmesi için yapılan izolasyon malzemesinin de kalitesi oldukça önemlidir. Kaliteli malzeme kullanımının yanında bir de çatı izolasyonunu uygulayacak olan izolasyon şirketinin de önemi oldukça büyüktür.

 

Özellikle bölgesel olarak büyük önem taşıyan çatı izolasyonları evlerinizi yağmurdan önemli derecede korumaktadır. Örneğin Karadeniz bölgesinin oldukça yağmurlu bir bölge olması sebebiyle Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlar evlerinde izolasyon konusunda büyük sorunlar yaşamaktadır. Evlerin çatılarına yapılacak olan izolasyon, bütünüyle binanızı nemden, rutubetten ve duvarlarda oluşacak olan çatlaklardan korumaktadır. Evinize izolasyon yaptırmanız sizleri büyük bir dertten ve para kaybından kurtarmaktadır. İzolasyon yaptırmanın masraflı bir şey olacağını düşünmeyin çünkü izolasyona sahip olmayan binalarda oluşan hasarların masrafları, yaptıracak olduğunuz izolasyon maliyetini katbekat aşmaktadır. Bütün bunların yanında evlerinizi önemli ölçüde ısı kaybından korumaktadır.

Isı kaybı da tıpkı diğer sorunlar gibi oldukça büyük bir sorundur. Isı kaybı yaşamanız da sizlere para kaybına neden olacaktır. İzolasyon yaptırdığınız zaman, özellikle kış aylarında hem yakıttan tasarruf ederek para kaybetmenizi önleyecek hem de ısı kaybınız olmadan rahat bir şekilde soğuk ayları geçirmenizi sağlayacaktır. Yaz aylarında ise sıcak bölgelerdeki sıcaklık önemi derecede yüksek seviyelere gelebilmektedir. Bu yüzden, evinize izolasyon yaptırdığınız zaman izolasyon malzemesi dışarıda bulunan sıcaklığın eve girmesini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Salonlara Yapılacak Alçıpanların Görünümdeki Etkisi

Herkes evlerinin daha düzenli ve daha hoş bir biçimde yer almasını isteyerek; kendi zevklerine göre dekore etmekte ve renklendirmektedir. Bu aşamada da türlü türlü işlemleri gerçekleştirmekle beraber; daha da güzel bir görüntünün ortaya çıkması da sağlanacaktır. Bu aşamada da türlü türlü dekore edecek seçenekleri ele alacak şekilde yer almaya başlanacak ve bu aşamada da değişik unsurlara yer vereceklerdir. Bu aşamada da alçıpanlar da kendilerini göstererek; evlerin dekorasyonu konusunda olumlu işlerden bir tanesi olarak kendini gösterecek ve bu aşamada da ev sahipleri tarafından fazlasıyla tercih edilen bir işlem ile de hayata geçirilecektir.

 

Salonların en fazla vakit geçirilecek alanlardan bir tanesi olarak kendini göstermesinden dolayı da bu bağlamda farklı farklı kulvarlarda yapılacak olan çalışmalar dahilinde de yer alacak olan alçıpan işlemleri de kendini gösterecektir. Bu bağlamda da salonlarda yer alacak olan herhangi bir kusuru kapatmak ve gizlemek gibi işlemlerde de kullanılabilecek bir seçenek olarak kendini gösterecektir. Daha güzel bir hale getirilmesi aşamasında da kullanılmaktadır. Alçıpan içerisinde bulunan salonları meydana getirme işlemini gerçekleştirmek için kullanılacak olan alçı plakaları konusunda da önemli bir noktada yer alacak olan bir değerlendirme olarak gündemde yer alacaktır.

 

Alçıpanlar ile evlerin daha etkili bir biçimde yer alması sağlanmakla beraber; kısa bir işlem sonrasında da ortaya çıkacak bir biçimde gündemde yer alacaktır. Genel olarak tavanlara yapılan alçıpanlar; bu bağlamda ev sahiplerinin yaygın bir biçimde kendini göstereceği bir seçenek olarak da kabul görmektedir. Alçıpan unsurları ile farklı desenlerde de farklı farklı geometrik şekillerine evlerinizin farklı bölmelerinde yer vererek; bu aşamada böl me ve gizleme işlemlerini sağlayabilecek şekilde de kullanma imkanınızı sağlayabilirsiniz. Alçıpan imkanlarını sağladığınız zamanlarda da evlerin etkili bir görüntü yakalama durumu ile kendi evlerinizin daha dekoratif ve daha da kapsamlı bir şekilde yer almasına yönelik gelişmelerle de karşı karşıya kalarak; bu bağlamda önemli sonuçları hayatınıza dahil edebilir ve zevkinizi de evinize lanse ederek hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.