Evlerin dekorasyonu ve tadilatı konusunda bazı kısımlar ele alınarak daha özenli bir biçimde hayata geçirilir. Bu aşamada da önemli sonuçlarla karşı karşıya gelerek göz zevki açısından uygunluk taşıyacak olan unsurlar kendini gösterir. Bu kapsamda da kişilerin kendi zevkleri doğrultusunda ilerlemesine dayalı bir biçimde de ilgi çekecek seçenekler kendini göstermekte ve bu anlamda da estetik bir durum ortaya çıkmaktadır. İstenilen ölçütlerde de yer alması durumunda da aktif bir dekor unsuru olarak kabul görecek bir seçenek olarak adından söz ettirecek ve ev sahiplerinin beklentilerini karşılayacak bir konumda da varlık gösterecek bir durum olarak kabul edilecektir.

Evlerin önemli bir parçası olan duvarlar; bu meskenlerin temelini oluşturur ve farklı görevler ile evlerin ayrılmaz bir parçası olarak kendini gösterir. Duvarların ev dekorasyonu aşamasında da temelde yer aldığından dolayı da bu tür bir unsura gerekli seçenekleri sağlama noktasında yer alarak farklı biçimlerde kendini gösterecektir. Evlerin farklı farklı renk tonlarında yer alması mobilyaları da etkileyecek bir gelişme olarak kendini gösterecek ve bu bağlamda da önemli bir ayrıntı olarak tanımlanacaktır. Bu anlamda da oldukça önemli bir işleme tabi tutularak boya, badana ve duvar kağıdı gibi işlemler sonrasında da kendini gösterecektir. Bu sayede de ev dizaynı aşamasında olumlu sonuçları kendinde bulacak bir olgu olarak kendini gösteren unsurlardan bir tanesi olarak kabul görecektir.

Evlere yapılacak olan farklı farklı renklerdeki boyama işlemleri; kişisel zevklere uygunluk taşıyacak bir biçimde yer alarak; insanların ilgisi dahilinde varlık gösterecek bir konumda yer alacaktır. Aynı zamanda da duvar kağıtları da ev duvarlarının farklı farklı desenlere yer vermesi noktasında da kendini göstermesi aşamasında da yeterlilik sağlayacak ve istenilen durumda da yer alacaklardır. Bu noktada da estetik alanda yer alacak olan duvara dayalı işlemler; ilk tercih edilecek seçenek olarak kabul görecek ve sürekli olarak ev dekorasyonu konusunda uyumu meydana getiren bir olgu olarak kendini göstererek; ev sahiplerinin tercih ettiği bir unsur olmaya da devam edecektir.