Günümüzde giderek gelişmekte olan inşaat sektöründe, daha pratik ve daha ileri teknoloji malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerden bir tanesi de yalıtım ihtiyacı olunan yerlerde, bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan ve bu nedenle de en fazla tercih edilen taşyünü yalıtım malzemesidir.Taşyünü, diğer adıyla kaya yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Volkanik kayaçların 1600 derece ve üstünde bir ısıyla etki edilmesi sonucunda eritilmesi ile elyaf haline getirilmesinden elde edilmektedir. Taşyününün elde edildiği volkanik kayaçlar mineral açısından en zengin inorganik taşlar olduğu için oldukça tercih edilen bir doğal yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı gibi işlemlerde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra, organik tarımda yerine de kullanılabilmektedir.

 

 

Taşyünü inşaat sektöründe birçok yerde kullanılmaktadır. Binaların dış cephe yalıtımlarında, mutfaklardaki fırınların izolasyonlarında, çatılarda, çeşitli bölme duvarlarında, çelik kapı yalıtımlarında, elektrikli ev gereçlerinde, akustik alanların yalıtılmasında gibi daha birçok alanda taşyünü kullanılmaktadır. Bu alanlarda ısı ve ses yalıtımı yapmasının yanı sıra 1000 dereceye kadar dayanması nedeniyle, yangın güvenliği gerektiren alanlarda da üst düzey bir güvenlik sağlamaktadır. Son zamanlarda taşyünü sera ve organik tarımda da kullanılmaya başlanmıştır. Bitki köklerinde sağladığı hava ve su tutucu özelliği ile çok fazla tercih edilmektedir. Bu özellikleri sayesinde, elde edilen ürünlerde kalite artışı ve mekan özelliklerini en iyi derecede tutarak, ısı tasarrufu sağlaması, ayrıca ses yalıtımı sağlamasıyla kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.Taşyününü diğer yalıtım malzemelerinden ayıran özellik, elyaflı yapısıyla üstün özelliklere sahip olmasıdır. İnorganik bir yapıya sahip olduğu için, bakteri ve organizmaların üremesi mümkün değildir ve çürümeye rastlanmaz. Ayrıca çevre açısından da son derece faydalı olan bir özelliğe sahiptir. Yani hammaddesi doğal bir kayaç olan volkanik kayaçlardan elde edilen bir madde olduğu için, ekolojik açıdan çevre dostudur. Bir diğer özelliği ise, buhar geçirmeme özelliği sayesinde nem barındırmama, doymuş yapısından dolayı da su itici özelliğe sahiptir.

Elde edilmesi kolay, estetik görünüme sahip olması, hız ve zaman konusunda tasarruf sağladığı için taşyünü inşaat sektöründe en fazla tercih edilen yalıtım malzemesi haline gelmiştir.