Blog

Ana Sayfa/Blog/

Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya yapmak dışarıdan bakıldığında çok basit olarak görülebilir, ancak içine girildiği takdirde hiç de kolay olmayan bir iştir. Hatta kişi daha önce çok hareketsiz bir yaşama sahipse boya ve badana işleri bittikten sonra bir hafta da yatabilir. Bu nedenle kendine güvenmeyen ve bu tür işlerde daha önce tecrübesi olmayan kişilerin asla bu tür bir işe giriş yapmasını önermemekteyiz. Bu konularda mutlaka uzman kişilerden yardım almanız gerekmektedir. Aksi takdirde yukarıda saymış olduğumuz sorunları yaşamanız kaçınılmaz olmaktadır.

Boya Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Hususlar

 • Boyaların yapılacağı fırçaların seçimi,
 • Boya türünün ve kalitesinin seçimi,
 • Boya renginin seçimi,
 • Kullanılan fırça boyutlarının belirlenmesi ve tercih edilmesi,
 • Kullanılacak olan tavan boyasının seçimi,
 • Boyama yapılmadan önce yapılması gerekenler,

Fırça Seçimi

Her duvarın genişliği ya da görünen boyutu aynı olmayabilmektedir. Duvar boyutları geniş ve küçük olabilmektedir. Özellikle dar alanlarda kullanılan fırçaları geniş alanlarda, geniş alanlarda kullanılan fırçaları ise dar alanlarda kullanmak mümkün değildir. Ayrıca dar alanlarda daha rahat boyama yapabilmek için mutlaka kesme fırçalarının tercih edilmesi gerekmektedir. Evi boyamak isteyen kişilerin tek bir fırçaya bağlı kalmaları zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu kişilerin en az iki adet fırçası bulunması gerekmektedir. İki adet fırça bu iş için oldukça ideal olabilmektedir.

Boya Türlerinin Seçilmesi

Sentetik ve su bazlı boya türleri bulunmaktadır. Buna ek olarak da silinen ve silinmeyen boyalar da bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin istek ve arzularına göre boya seçilme işlemi değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kişiler kendi istek ve kullanım amaçlarına göre boya türlerini seçebilirler.

Boya renklerinin seçilmesi

Daha önce yayınlamış olduğumuz içeriklerde boyaların nasıl seçileceği ve boyaların seçilirken dikkat edilmesi gereken yerler anlatılmıştır. Ayrıca boya renkleri kişilerin evlerinin yer aldığı katlarla da alakalı olabilmektedir.

Boyama Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya işlemine başlanmadan önce uygulanması gereken işlemler yer almaktadır. Bu işlemler genel olarak başarılı ve özgün bir şekilde tamamlanabilmesi için, boya yapılmadan önce mutlaka; eski boyaların kaldırılması ve tamir edilmesi gereken yerlerin tamir edilmesi gerekmektedir. Bu tamir işlemleri sonrasında boya ve badana işlemlerine hızlı bir şekilde başlanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Boya Yaparken Gerekli Olan Malzemeler

 • Küçük kesme fırçası,
 • Büyük rulo fırça,
 • Büyük normal fırça,
 • Rulo fırça için uzun tahta,
 • Karıştırmak için tahta,
 • Tiner,
 • Su,
 • İki adet kova ya da leğen,
 • Sentetik veya su bazlı boya,
 • Tavan boyası,

Bodrum Katlarda En Çok Tercih Edilen Renkler

Bodrum katlarda boya rengi seçim konularında bir takım düşünme fırsatlarının ev sahiplerine verilmesi gerekmektedir. Çünkü bodrum katlarda yaşayan kişiler bilir ki, bu tür evler pek fazla güneş almamaktadır. Ya da diğer evler kadar yeterli düzeyde güneş almamaktadır. Haliyle bu da evin normalden daha karanlık bir durumda olmasını sağlayabilmektedir. Bunun için de mutlaka kişilerin renk konusuna önem vermeleri gerekmektedir. Seçilen renkler evleri olduğundan daha kapalı bir havaya sokabileceği gibi çok daha aydınlık bir havaya da sokabilmektedir. Bunun için mutlaka renk konusunda araştırma yapılmalı ve ona göre karar verilmesi gerekmektedir. Bodrum katlarda ve dairelerde hangi renklerin kullanılmasının gerektiğini bu içeriğimizde çok daha iyi anlayabileceksiniz. Bu konuda herhangi bir endişe ve paniğiniz olmasın.

Bodrum Katta Yer Alan Dairelerde Boya Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

 • Seçilecek olan boya renklerinin açık tonlarda olması ya da çok fazla kapalı olmaması,
 • Evdeki eşyalar ile uyum halinde olması ve evi olduğundan çok daha geniş göstermesi,
 • Koyu kırmızı ve koyu mavi renklerinden uzak olması

gibi maddeler boya seçim işleminin ilk basamağında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Buna ek olarak boya seçimi sırasında bazı renklerin anlamlarını bilmekte de fayda bulunmaktadır. Bodrum katlarda yer alan dairelerde hangi renkleri tercih etmem gerekiyor? Derseniz cevabı hemen söylüyoruz.

Bodrum Katlarda Bulunan Dairelerde Tercih Edilmesi Gereken Boya Renkleri

Açık Tonlarda Sarı

Tüm açık renk tonlara sahip olan sarı renkler bodrum katlar için biçilmiş kaptan olmaktadır. İstediğiniz tonda kullanabileceğiniz sarı renk boya türleri, genel olarak açık tonlarda olmasıyla birlikte size oldukça büyük faydası da bulunacaktır. Sarı renk boyalar, kullanıldığı alanlara parlaklık ve sıcaklık gibi hisler vermekte ve insanlar bu tür odalarda pek ferah hissedebilmektedir. Sarı renginin güneş ışığı gibi olması, insanların kendini iyi hissedebilmesi için oldukça yeterlidir. Eğer evinizi sarı renklerde boyatmayı düşünüyorsanız mutlaka sarı renklerinin tonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sarı renk için tonlar açık olursa daha mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.

Yeşil

Kendinizi eşsiz doğada hissedebilmeniz için bu rengi de bodrum katlarda yer alan dairelerinizde tercih edebilirsiniz. Bu tür renk seçimleriniz için mutlaka açık tonları tercih etmeniz gerekiyor olsa da çok fazla kapalı olmayacak şekilde; koyu tonları da tercih edebilirsiniz. Yeşil renk ayrıca gençliği, yaşamı ve yenilenmeyi de çağrıştırmaktadır. Bu nedenle bu rengi evlerinizde kullandığınız zaman ruhunuzda bir dinlenme de hissetmeniz mümkün olabilecektir.

Beyaz

Evlerde pek fazla tercih edilmeyen ancak bodrum dairelerinde tercih edilmesi gereken ana renklerden birisi olan beyaz renk saflığı ve temizliği ifade etmektedir. Ayrıca ışığı yansıtma özeliği de olan beyaz renklerin bodrum katlarda kullanılması birincil hedeflerden birisi olması gerekmektedir. Ortamı serin tutan ve ışığı yansıtan beyaz renkler birçok meslek grubunda da tercih edilmektedir.

Pembe

Bodrum katlarda yer alan dairelerde kullanılması önerilen bir başka renk grubu ise pembe ve türevleri olmaktadır. Pembe renk boya türleri bünyesinde yüzlerce farklı rengi kapsamaktadır. Sizlerde kendi arzu ve isteklerinize göre renk tonlarını seçebilirsiniz.

Evlerin Dış Cephelerine Yapılacak Olan İşlemler

Ev sahipleri evlerinin daha güzel görünmesi adına sadece içeride yapılacak olan dekorasyon çalışmalarının yanı sıra dış cepheyi de kapsayacak faaliyetlerin içerisinde yer almaktadır. Bu aşamada da gerekli sonuçları sağlayabilecek şekilde de gerekli sonuçların önemli bir işlem sonrasında da ön planda yer alması kapsamında da bazı faaliyetler gündeme gelecek ve tadilat işlemleri arasında da varlık göstererek; bu alanda geçerli hizmetleri ortaya koyacak biçimde de gündeme gelecektir. Bu aşamada da evlerin renklendirilmesi ve dış kuvvetlerden korunması gibi işlemler de kendini göstererek; daha sağlam bir yapıda yer almasına dayalı bir çalışma ile evlerin daha korunaklı bir mesken olarak kendini göstermesi de sağlanacaktır.

Evlerin dış cephelerine yapılacak olan işlemler arasında yer alan mantolama işlemi; özellikle kış ayları içerisinde devreye girerek; etkili sonuçların ev sahibi ile karşı karşıya kalmasına neden olacak bir girişim olarak kendini gösterecektir. Bu bağlamda da önemli sonuçların kendini göstermesine dayalı olarak da ısınma kaygısı gütmeden evlerinde yaşamaları da sağlanacaktır. Böylelikle hem daha iyi bir kış mevsimi geçirme seçeneğine sahip olacak olan ev sahipleri; aynı zamanda da ekonomik anlamda da daha az masrafa tabi olacaktır. Bu aşamada da dış cephe mantolama işleminin sağladığı işlemlerden yararlanabilecek ve beklentilerinin de bu tür işlem sonrasında gerçekleştiğini de görebileceklerdir.

Evlerin dış cephelerine yapılacak olan diğer bir çalışma ise yalıtım işlemleri olarak değerlendirilmektedir. Bu tür işlemler ısı ve ses olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu tür bir çalışma dahilinde de ortaya çıkacak olan olumlu sonuçların kendini göstermesine dayalı olarak da insanların yeterli seviyede hizmet almasına dayalı olarak bazı sonuçlar kendini gösterecek ve olumlu olarak da ev sahipleri tarafından tanımlanacaktır. Gerek ısı gerekse de ses iletimini engelleyecek şekilde var olan bu çalışmalar; evlerin dış kuvvetlerden minimum düzeyde etkilenmesi dahilinde de varlık göstererek; bu alanda gündeme gelmesi ve istenilenleri sağlama aşamasında da yeterli sonuçları sağlaması adına yaptırılarak; istenilen türde varlık göstermesi de memnuniyet duygusunu ortaya çıkarmaktadır.

Yalıtım İşlemlerinin Faydaları

Evlere farklı farklı uygulamalar dahil edilerek; gerek iç gerekse de dış kuvvetlerin etkisinin daha da az olması sağlanmaktadır. Bu aşamada da kabul görecek olan çalışmaların sayesinde de ev sahiplerinin daha yeterli sonuçlara sahip olarak; bu bağlamda ön planda kendini gösterecek olan durumlara karşı önemli işlemlere yer vermesi de ortaya çıkacaktır. Bu bağlamda da ön planda yer alacak olan işlemlerden bir tanesi da yalıtım olarak gerçekleştirilecek ve ses ve ısı olarak da iki farklı biçimde yer almaya başlayacaktır. Bu aşamada da evlerin daha korunaklı bir görüntüye yer vermesi de sağlanacak ve daha etkili sonuçları da ev sahiplerine sağlayacak durumda yer alacak bir pozisyonda kendini gösterecektir.

 

Ev sahiplerinin gerçekleştireceği ilk yalıtımlardan bir tanesi ısı kaybını önlemeye yönelik bir adım olarak kabul görecek ve bu bağlamda da olumlu sonuçların ortaya çıkması da gündeme gelecektir. Bu kulvarda da gerekli sonuçları ortaya koymak adına da gerekli sonuçları sağlamak isteyen kişiler; evlerin dış cephelerine uygulayacakları bazı işlemlerin akabinde de gerekli sonuçlara yer verecek ve istenilenleri elde etmeye de devam edeceklerdir. Bu aşamada da daha ekonomik bir ee sahip olmaları konusunda da ısı yalıtımı işleminin sonuçlarını görebilecek ve bu alanda da mali sonuçların daha düşük bir seviyede de yer almaya başlayacağının farkında olacaklardır.

Ev sahiplerinin kullanacağı diğer bir yalıtım şekli ise ses üzerinedir. Bu tür bir yalıtım şekli evin içerisinde ya da dışarısında yer alan gürültülerden etkilenmemek adına gerçekleştirilmektedir. Bu tür bir işlemin hayata geçirilmesi sonrasında da istenilen türde bir sonuca ulaşması konusunda da gerekli durumların ortaya çıkması halinde de gündemde kendini gösterebilmesi aşamasında da kabul görebileceği sonuçların ortaya çıkmasına dayalı işlemlere yer verilecektir. Bu aşamada da ses yalıtımı sonuçlarının akabinde de yer alması durumunda da ortaya çıkacak olan olumlu sonuçlardan yararlanılması durumunun kendini göstermesine bağlı olarak kendini gösterecektir. Bu sayede de dış kuvvetlerden minimum düzeyde etkilenmeleri de mümkün olacak olan ev sahiplerinin ses yalıtımının faydalarından yararlandığı da görülebilecektir.

 

Evlerde Isı Yalıtımı

Evlerde yer alacak çalışmaların evlerin daha korunaklı ve daha güvenli bir noktada varlık göstermesine dayalı bir işlem olarak kabul görmesi sonucu ile gündemde yer almasına bağlı olarak kendini göstermektedir. Bu tür çalışmaların gerçekleştirilme amacı ise tamamen dış kuvvetlerden minimum düzeyde etkilenerek; daha fazla yeterlilik durumunda yer alacak olan evleri meydana getirmek olduğu da kendini gösterecektir. Bu aşamada da gerekli sonuçları sağlamak adına ön planda yer alacak olan bu tür tadilat işlemleri yalıtıma dayalı olarak da gerçekleştirilecek ve ev sahiplerinin daha az para ile daha fazla ısınmasına da yardımcı olacak olan bir faaliyet olarak kendini gösterecektir.

 

Evlerin gerçekleşmesi beklenen ısı yalıtımları dahilinde de olumlu sonuçlar verecek ve endeki ısı kaybının da minimum düzeyde indirgenmesi aşamasında da varlık göstermesi sağlanacaktır. Bu alanda da gerekli işlemleri gerçekleştirmek adına evlerin dış cephesine bazı unsurlar dahil edilerek; ısıların ev içerisinde daha da kalıcı bir noktada yer alması sağlanacak ve ısı kaybına da yer verilmeyerek bu bağlamda yeterli sonuçların ortaya çıkması da ön planda kendini gösterecektir. Bu alanda da gerekli sonuçların ortaya çıkmasına dayalı olarak da gündemde yer alacak olan çalışmaların akabinde faaliyetlerini göstermesine bağlı olarak da evlerdeki ısı kaybının minimum seviyede yer almasına bağlı olarak yeterlilik sağlaması durumunun ortaya çıkması da sağlanacaktır.

Evlerde yapılacak olan ısı yalıtımı kapsamında uygulanacak olan işlemler dahilinde ortaya olumlu sonuçların çıkmasına sebep olacak ve insanların bu tür yollara da sık sık başvurarak; ekonomik anlamda daha az maliyetle karşı karşıya gelmek istedikleri de belirtilecektir. Bu kapsamda da istenilen düzeyde faaliyetlerini göstermek adına da gerekli sonuçların ortaya çıkması halinde de insanların memnun olabileceği neticelerle de karşı karşıya kalma durumu var olacak ve bu tür bir işlemin meyvesini toplayabileceklerdir. Bu sayede de ısı yalıtımı kapsamında yer alacak olan sonuçlar doğrultusunda da evlerin ısınma problemi ortadan kalkacak ve istenilen durumları sağlayarak soğuk kış aylarını daha verimli bir biçimde geçmesine de yardımcı olacak.

 

Ev Duvarlarına Yapılacak Olan İşlemler

Evlerin dekorasyonu ve tadilatı konusunda bazı kısımlar ele alınarak daha özenli bir biçimde hayata geçirilir. Bu aşamada da önemli sonuçlarla karşı karşıya gelerek göz zevki açısından uygunluk taşıyacak olan unsurlar kendini gösterir. Bu kapsamda da kişilerin kendi zevkleri doğrultusunda ilerlemesine dayalı bir biçimde de ilgi çekecek seçenekler kendini göstermekte ve bu anlamda da estetik bir durum ortaya çıkmaktadır. İstenilen ölçütlerde de yer alması durumunda da aktif bir dekor unsuru olarak kabul görecek bir seçenek olarak adından söz ettirecek ve ev sahiplerinin beklentilerini karşılayacak bir konumda da varlık gösterecek bir durum olarak kabul edilecektir.

Evlerin önemli bir parçası olan duvarlar; bu meskenlerin temelini oluşturur ve farklı görevler ile evlerin ayrılmaz bir parçası olarak kendini gösterir. Duvarların ev dekorasyonu aşamasında da temelde yer aldığından dolayı da bu tür bir unsura gerekli seçenekleri sağlama noktasında yer alarak farklı biçimlerde kendini gösterecektir. Evlerin farklı farklı renk tonlarında yer alması mobilyaları da etkileyecek bir gelişme olarak kendini gösterecek ve bu bağlamda da önemli bir ayrıntı olarak tanımlanacaktır. Bu anlamda da oldukça önemli bir işleme tabi tutularak boya, badana ve duvar kağıdı gibi işlemler sonrasında da kendini gösterecektir. Bu sayede de ev dizaynı aşamasında olumlu sonuçları kendinde bulacak bir olgu olarak kendini gösteren unsurlardan bir tanesi olarak kabul görecektir.

Evlere yapılacak olan farklı farklı renklerdeki boyama işlemleri; kişisel zevklere uygunluk taşıyacak bir biçimde yer alarak; insanların ilgisi dahilinde varlık gösterecek bir konumda yer alacaktır. Aynı zamanda da duvar kağıtları da ev duvarlarının farklı farklı desenlere yer vermesi noktasında da kendini göstermesi aşamasında da yeterlilik sağlayacak ve istenilen durumda da yer alacaklardır. Bu noktada da estetik alanda yer alacak olan duvara dayalı işlemler; ilk tercih edilecek seçenek olarak kabul görecek ve sürekli olarak ev dekorasyonu konusunda uyumu meydana getiren bir olgu olarak kendini göstererek; ev sahiplerinin tercih ettiği bir unsur olmaya da devam edecektir.

Ev Tadilatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Evlerin kullanılması aşamasında farklı farklı sorunlar gündeme gelmesinin yanı sıra ekstradan yapılacak işlemler dahilinde de evlerin daha güçlü ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir konumda yer alması da sağlanabilir. Bu aşamada da evlerin farklı noktalarında yer alacak olan tamirat işlemleri farklı farklı amaçlar da taşıyarak bu şekilde kendini gösterebilir. Örneğin ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve tamirat işlemleri gibi faaliyetleri gündemine alarak; bu kulvarda gerekli olan sonuçları elde etmek adına da istenilen sonuçların ortaya çıkması durumu da gündeme gelecektir. Bu aşamada da gerekli sonuçlar belli bir uğraş durumunda da yer alacak ve insanların ilgisini de çekecektir.

 

Ev tadilatı işlemlerini gerçekleştirme adına yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Ev tadilatına başlamadan önce evinizin var olan ihtiyaçları hakkında detaylı bir araştırma yaparak; her sorunu gidermeye dayalı bir çalışma içerisinde de varlık göstermeye gayret edin. Tadilat işlemine başlamadan önce ev içerisinde bulunan küçük eşyaları ambalajlayıp kaldırma işlemini de uygulayın. Bu sayede de ilgi çekecek seviyede yer alacak olan evlerin daha kullanışlı ve daha uzun ömürlü bir biçimde varlık göstermesi de sağlanacaktır. Bunun dışında tadilat işlemi bittikten sonraki dönemde de temizliği gerçekleştirmekte ve tadilat esnasında herhangi bir temizleme faaliyetinde de bulunmamalısınız.

Tadilat işlemlerini kendinizin gerçekleştirmediğiniz zamanlarda da ustalara emanet edebilir ve yakınınızın evinde misafir olarak kalabilirsiniz. Yalnız tadilat esnasında evde bulunmak sizin yararınızda olacak ve gerekli yönlendirmelerde de bulunarak evinizin tam istediğiniz gibi olmasını da sağlayabileceksiniz. Velev ki ustaların başında bulunmazsanız ev tadilat işlemlerinin sonuçlandığı anlarda bir sürpriz ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tadilat işlemleri sırasında evlerin boya işlemlerini de gerçekleştirerek var olan sorunların tamamen giderilmesi işlemini de hayata geçirebilirsiniz. Bu aşamada da gerekli sonuçların kabul görmesi adına gerekli gelişmelere de tanıklık edilmesi işlemi hayata geçirilerek; gerekli düzeylerde yer almasına dayalı olarak da yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de mükemmel düzeyde yer alacak bir ev görüntüsü çizgisini meydana getirme anlamında da gerekli sonuçlara da ulaşabileceksiniz.

Evlerde Yapılacak Olan Badana Tadilatları

Ev sahipleri evlerinin daha güzel bir görüntüde var olmasına ve özellikle duvarların temiz ve cıvıl cıvıl bir halde kendini göstermesine dayalı olarak bazı çalışmalarda bulunabilirler. Dekor unsurunun temelini oluşturan bir seçenek olan boya ve badana işlemleri konusunda da gerekli renk tercihlerini gerçekleştirerek; kişisel zevkleri doğrultusunda ilerleme sağlamaya devam ederler. Bu kapsamda da bu kapsamda da farklı türde yer alan ve farklı özellikleri içeren renklere dayalı olarak da tercih yapacak olan ev sahipleri; bu tür çalışmalarını evlerine yansıtarak; daha güzel bir görüntü yakalama adına varlık göstereceklerdir. Bu aşamada da kişisel zevklerine yer verdikleri görüntüler de kendini gösterecektir.

 

Evlerde yapılacak olan badana işlemleri sonrasında evlerin daha güzel bir görüntüsünün ortaya çıkmasına dayalı olarak yeterli sonuçların ortaya çıkması da sağlanmaktadır. Bu kapsamda da değişik tonlarda yer alabilecek şekilde gündemde yer alacak şekilde de yer alması üzerine bu tür bir renk seçimi konusunda kendini gösterecek olan tutum sonrasında badana işlemleri başlayacak ve başarılı bir biçimde sonuçlanması aşamasında da dekorasyonun temelini meydana getirecek olan bir girişim olarak kendini göstermeye de başlayacaktır. Badana türünde yapılacak olan girişimler akabinde de yer almaya başladıktan sonraki dönemlerde de evlerin mobilyaları ve farklı farklı aksesuarları ile bütünleşecek seviyede yer almaya da başlayacak ve bu noktada da insanların her zaman tercih edebileceği bir işlem olarak devam edeceklerdir.

Evlerin herhangi bir bölmesine yapılacak olan boya ve badana işlemlerinin akabinde kişisel zevklerinizi de ev üzerinde daha da fazla gösterebilme şansına sahip olabileceksiniz. Farklı renklerde yapılacak olan bu çalışmalar esnasında renk tonların uyumu da dikkate alınarak; insanların ilgisini çekecek bir dekorasyon dizaynı olarak kabul görülebilecek seviyede varlık gösterecek olmasından dolayı da bu ölçüde yer almaya başlayacaklardır. Badana işlemleri bittikten sonra da evlere uygun ve renk aşamasında da yeterli seviyede yer alabilecek şekilde de mobilya tasarımlarını sağlamak adına girişimlerde de bulunabilir ve yeterli sonuçlarla da karşı karşıya kalabilme imkanını yaratabilirsiniz.

 

Taşyünü Ev Yalıtımında Nasıl Kullanılır?

Günümüzde giderek gelişmekte olan inşaat sektöründe, daha pratik ve daha ileri teknoloji malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerden bir tanesi de yalıtım ihtiyacı olunan yerlerde, bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan ve bu nedenle de en fazla tercih edilen taşyünü yalıtım malzemesidir.Taşyünü, diğer adıyla kaya yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Volkanik kayaçların 1600 derece ve üstünde bir ısıyla etki edilmesi sonucunda eritilmesi ile elyaf haline getirilmesinden elde edilmektedir. Taşyününün elde edildiği volkanik kayaçlar mineral açısından en zengin inorganik taşlar olduğu için oldukça tercih edilen bir doğal yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı gibi işlemlerde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra, organik tarımda yerine de kullanılabilmektedir.

 

 

Taşyünü inşaat sektöründe birçok yerde kullanılmaktadır. Binaların dış cephe yalıtımlarında, mutfaklardaki fırınların izolasyonlarında, çatılarda, çeşitli bölme duvarlarında, çelik kapı yalıtımlarında, elektrikli ev gereçlerinde, akustik alanların yalıtılmasında gibi daha birçok alanda taşyünü kullanılmaktadır. Bu alanlarda ısı ve ses yalıtımı yapmasının yanı sıra 1000 dereceye kadar dayanması nedeniyle, yangın güvenliği gerektiren alanlarda da üst düzey bir güvenlik sağlamaktadır. Son zamanlarda taşyünü sera ve organik tarımda da kullanılmaya başlanmıştır. Bitki köklerinde sağladığı hava ve su tutucu özelliği ile çok fazla tercih edilmektedir. Bu özellikleri sayesinde, elde edilen ürünlerde kalite artışı ve mekan özelliklerini en iyi derecede tutarak, ısı tasarrufu sağlaması, ayrıca ses yalıtımı sağlamasıyla kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.Taşyününü diğer yalıtım malzemelerinden ayıran özellik, elyaflı yapısıyla üstün özelliklere sahip olmasıdır. İnorganik bir yapıya sahip olduğu için, bakteri ve organizmaların üremesi mümkün değildir ve çürümeye rastlanmaz. Ayrıca çevre açısından da son derece faydalı olan bir özelliğe sahiptir. Yani hammaddesi doğal bir kayaç olan volkanik kayaçlardan elde edilen bir madde olduğu için, ekolojik açıdan çevre dostudur. Bir diğer özelliği ise, buhar geçirmeme özelliği sayesinde nem barındırmama, doymuş yapısından dolayı da su itici özelliğe sahiptir.

Elde edilmesi kolay, estetik görünüme sahip olması, hız ve zaman konusunda tasarruf sağladığı için taşyünü inşaat sektöründe en fazla tercih edilen yalıtım malzemesi haline gelmiştir.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

Evlerin Dış cephe mantolama işlemi yaygın bir biçimde tercih edilen seçeneklerden bir tanesi olmakla beraber; yalıtım seçenekleri arasında da yer alan bir işlem olarak kabul görmektedir. Binaların dış duvarlarına yapılacak olan bu tür bir uygulama kapsamında dış etkenlerden binayı koruyacak etkide yer almasını da sağlayacak ve bu noktada da bina içerisinde yer alan kişilerin bu tür dış faktörlerden minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamak amacıyla yer alan faaliyetlerden bir tanesi olarak da değerlendirilmektedir.  Bu alanda kendini gösteren çalışmalar yaygın bir biçimde yer almaya başlayacak ve binaların ısı kaybını engellemek amacıyla ortaya çıkacak bir çalışma olarak tanımlanmaktadır.

Dış Cephe Mantolama Çalışmaları

 

Dış cephelere mantolama işlemi uygulama konusunda da bazı malzemeler kullanılacak; yapıştırma harcı ve çimento gibi malzemeler kullanılırken +5 ile +30 arasındaki dereceler bu tür bir uygulama için ideal bir konumda yer alacaktır. Mantolama işlemini hayat geçirirken aynı zamanda binanın dış yapısına monte edilmiş olan çanak antenler ve gider boruları da sökülerek; binanın bu tür bir işlemi daha kolay bir biçimde gerçekleştirilmesi de sağlanmaktadır. Çatlaklar ve eskimiş sıvalar da mantolama işlemi öncesinde tamir edilerek; dış etkenlerin bina içerisine giriş yapması da tamamıyla engellenmelidir. Bu tür bir faaliyet gerçekleştirilirken; bina içerisinde nem de olmamalı ve bu anlamda çalışmaların maksimum verim ile sonlandırılması da sağlanmaktadır.

Mantolama işlemi öncesinde gerekecek şartların sağlanması durumundan sonra subasman adı verilen profiller; binaların dışına monte edilerek ilk işlem tamamlanmış olabilecektir. İlk olarak zemin ya da varsa bodrum katından başlanmalı ve ısıtma işlemlerinin gerçekleştirildiği her kat da bu tür bir mantolama işlemi kapsamında değerlendirilmelidir. 50 cm’lik platformlar olan subasmanlar vidalandıktan sonra çimento harcının üzerine çekilmesi işlemi de uygulanarak; mantolama işlemi neredeyse tamamlanmış olacaktır. Son olarak da mantolanan subasmanların dübellenme işlemi de gerçekleşmesi sonrasında bu tür bir yalıtım işlemi sonuçlanacak ve binaların ısı kaybı ve ses kirliliğini de en aza indirgenerek; ekonomi amacıyla yapılan bir işlem olarak da kendini gösterecek pozisyonda yer almaya da başlanacaktır.

Load More Posts