Yüzyıllardır insanlar evlerini yağmurdan ve sıcaktan koruyabilmek için evlerinin cephelerine ve çatılarına izolasyon yapmaktadır. Yalıtımlar insanlara hem para tasarrufu hem de sıcaklığı korumalarını sağlar. Bulunduğumuz yüzyıla dek yapılan izolasyonlar oldukça marifet isteyen bir olaydı. Özellikle yalıtım işlerinde harcanan büyük zahmetler ve paralar sonucunda çoğu zaman istenilen sonuç alınamamaktaydı fakat son zamanlarda çıkarılan son teknoloji izolasyon malzemeleri sayesinde bu maliyet ve harcanılan çabalar oldukça düşürülmüştür. Çatılara yapılan izolasyonun en büyük amacı, evlerin içerisine giren yağmur suyunu ve sıcaklığı önlemektir. Sıcaklığın yanında da kış aylarında oluşan soğuk havanın, evlerin içine işlemesini önlemektedir. Çatıya yapılan izolasyonun yanı sıra kiremitler ile birlikte uygulandığında çok daha yüksek kalitede yalıtım sağlanabilmektedir. Evlere yapılan izolasyonların büyük ölçüde etkili olabilmesi için yapılan izolasyon malzemesinin de kalitesi oldukça önemlidir. Kaliteli malzeme kullanımının yanında bir de çatı izolasyonunu uygulayacak olan izolasyon şirketinin de önemi oldukça büyüktür.

 

Özellikle bölgesel olarak büyük önem taşıyan çatı izolasyonları evlerinizi yağmurdan önemli derecede korumaktadır. Örneğin Karadeniz bölgesinin oldukça yağmurlu bir bölge olması sebebiyle Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlar evlerinde izolasyon konusunda büyük sorunlar yaşamaktadır. Evlerin çatılarına yapılacak olan izolasyon, bütünüyle binanızı nemden, rutubetten ve duvarlarda oluşacak olan çatlaklardan korumaktadır. Evinize izolasyon yaptırmanız sizleri büyük bir dertten ve para kaybından kurtarmaktadır. İzolasyon yaptırmanın masraflı bir şey olacağını düşünmeyin çünkü izolasyona sahip olmayan binalarda oluşan hasarların masrafları, yaptıracak olduğunuz izolasyon maliyetini katbekat aşmaktadır. Bütün bunların yanında evlerinizi önemli ölçüde ısı kaybından korumaktadır.

Isı kaybı da tıpkı diğer sorunlar gibi oldukça büyük bir sorundur. Isı kaybı yaşamanız da sizlere para kaybına neden olacaktır. İzolasyon yaptırdığınız zaman, özellikle kış aylarında hem yakıttan tasarruf ederek para kaybetmenizi önleyecek hem de ısı kaybınız olmadan rahat bir şekilde soğuk ayları geçirmenizi sağlayacaktır. Yaz aylarında ise sıcak bölgelerdeki sıcaklık önemi derecede yüksek seviyelere gelebilmektedir. Bu yüzden, evinize izolasyon yaptırdığınız zaman izolasyon malzemesi dışarıda bulunan sıcaklığın eve girmesini önemli ölçüde azaltmaktadır.