Evlerin Dış cephe mantolama işlemi yaygın bir biçimde tercih edilen seçeneklerden bir tanesi olmakla beraber; yalıtım seçenekleri arasında da yer alan bir işlem olarak kabul görmektedir. Binaların dış duvarlarına yapılacak olan bu tür bir uygulama kapsamında dış etkenlerden binayı koruyacak etkide yer almasını da sağlayacak ve bu noktada da bina içerisinde yer alan kişilerin bu tür dış faktörlerden minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamak amacıyla yer alan faaliyetlerden bir tanesi olarak da değerlendirilmektedir.  Bu alanda kendini gösteren çalışmalar yaygın bir biçimde yer almaya başlayacak ve binaların ısı kaybını engellemek amacıyla ortaya çıkacak bir çalışma olarak tanımlanmaktadır.

Dış Cephe Mantolama Çalışmaları

 

Dış cephelere mantolama işlemi uygulama konusunda da bazı malzemeler kullanılacak; yapıştırma harcı ve çimento gibi malzemeler kullanılırken +5 ile +30 arasındaki dereceler bu tür bir uygulama için ideal bir konumda yer alacaktır. Mantolama işlemini hayat geçirirken aynı zamanda binanın dış yapısına monte edilmiş olan çanak antenler ve gider boruları da sökülerek; binanın bu tür bir işlemi daha kolay bir biçimde gerçekleştirilmesi de sağlanmaktadır. Çatlaklar ve eskimiş sıvalar da mantolama işlemi öncesinde tamir edilerek; dış etkenlerin bina içerisine giriş yapması da tamamıyla engellenmelidir. Bu tür bir faaliyet gerçekleştirilirken; bina içerisinde nem de olmamalı ve bu anlamda çalışmaların maksimum verim ile sonlandırılması da sağlanmaktadır.

Mantolama işlemi öncesinde gerekecek şartların sağlanması durumundan sonra subasman adı verilen profiller; binaların dışına monte edilerek ilk işlem tamamlanmış olabilecektir. İlk olarak zemin ya da varsa bodrum katından başlanmalı ve ısıtma işlemlerinin gerçekleştirildiği her kat da bu tür bir mantolama işlemi kapsamında değerlendirilmelidir. 50 cm’lik platformlar olan subasmanlar vidalandıktan sonra çimento harcının üzerine çekilmesi işlemi de uygulanarak; mantolama işlemi neredeyse tamamlanmış olacaktır. Son olarak da mantolanan subasmanların dübellenme işlemi de gerçekleşmesi sonrasında bu tür bir yalıtım işlemi sonuçlanacak ve binaların ısı kaybı ve ses kirliliğini de en aza indirgenerek; ekonomi amacıyla yapılan bir işlem olarak da kendini gösterecek pozisyonda yer almaya da başlanacaktır.