Boya Badana

Ana Sayfa/Boya Badana

Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya yapmak dışarıdan bakıldığında çok basit olarak görülebilir, ancak içine girildiği takdirde hiç de kolay olmayan bir iştir. Hatta kişi daha önce çok hareketsiz bir yaşama sahipse boya ve badana işleri bittikten sonra bir hafta da yatabilir. Bu nedenle kendine güvenmeyen ve bu tür işlerde daha önce tecrübesi olmayan kişilerin asla bu tür bir işe giriş yapmasını önermemekteyiz. Bu konularda mutlaka uzman kişilerden yardım almanız gerekmektedir. Aksi takdirde yukarıda saymış olduğumuz sorunları yaşamanız kaçınılmaz olmaktadır.

Boya Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Hususlar

 • Boyaların yapılacağı fırçaların seçimi,
 • Boya türünün ve kalitesinin seçimi,
 • Boya renginin seçimi,
 • Kullanılan fırça boyutlarının belirlenmesi ve tercih edilmesi,
 • Kullanılacak olan tavan boyasının seçimi,
 • Boyama yapılmadan önce yapılması gerekenler,

Fırça Seçimi

Her duvarın genişliği ya da görünen boyutu aynı olmayabilmektedir. Duvar boyutları geniş ve küçük olabilmektedir. Özellikle dar alanlarda kullanılan fırçaları geniş alanlarda, geniş alanlarda kullanılan fırçaları ise dar alanlarda kullanmak mümkün değildir. Ayrıca dar alanlarda daha rahat boyama yapabilmek için mutlaka kesme fırçalarının tercih edilmesi gerekmektedir. Evi boyamak isteyen kişilerin tek bir fırçaya bağlı kalmaları zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu kişilerin en az iki adet fırçası bulunması gerekmektedir. İki adet fırça bu iş için oldukça ideal olabilmektedir.

Boya Türlerinin Seçilmesi

Sentetik ve su bazlı boya türleri bulunmaktadır. Buna ek olarak da silinen ve silinmeyen boyalar da bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin istek ve arzularına göre boya seçilme işlemi değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kişiler kendi istek ve kullanım amaçlarına göre boya türlerini seçebilirler.

Boya renklerinin seçilmesi

Daha önce yayınlamış olduğumuz içeriklerde boyaların nasıl seçileceği ve boyaların seçilirken dikkat edilmesi gereken yerler anlatılmıştır. Ayrıca boya renkleri kişilerin evlerinin yer aldığı katlarla da alakalı olabilmektedir.

Boyama Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya işlemine başlanmadan önce uygulanması gereken işlemler yer almaktadır. Bu işlemler genel olarak başarılı ve özgün bir şekilde tamamlanabilmesi için, boya yapılmadan önce mutlaka; eski boyaların kaldırılması ve tamir edilmesi gereken yerlerin tamir edilmesi gerekmektedir. Bu tamir işlemleri sonrasında boya ve badana işlemlerine hızlı bir şekilde başlanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Boya Yaparken Gerekli Olan Malzemeler

 • Küçük kesme fırçası,
 • Büyük rulo fırça,
 • Büyük normal fırça,
 • Rulo fırça için uzun tahta,
 • Karıştırmak için tahta,
 • Tiner,
 • Su,
 • İki adet kova ya da leğen,
 • Sentetik veya su bazlı boya,
 • Tavan boyası,

Bodrum Katlarda En Çok Tercih Edilen Renkler

Bodrum katlarda boya rengi seçim konularında bir takım düşünme fırsatlarının ev sahiplerine verilmesi gerekmektedir. Çünkü bodrum katlarda yaşayan kişiler bilir ki, bu tür evler pek fazla güneş almamaktadır. Ya da diğer evler kadar yeterli düzeyde güneş almamaktadır. Haliyle bu da evin normalden daha karanlık bir durumda olmasını sağlayabilmektedir. Bunun için de mutlaka kişilerin renk konusuna önem vermeleri gerekmektedir. Seçilen renkler evleri olduğundan daha kapalı bir havaya sokabileceği gibi çok daha aydınlık bir havaya da sokabilmektedir. Bunun için mutlaka renk konusunda araştırma yapılmalı ve ona göre karar verilmesi gerekmektedir. Bodrum katlarda ve dairelerde hangi renklerin kullanılmasının gerektiğini bu içeriğimizde çok daha iyi anlayabileceksiniz. Bu konuda herhangi bir endişe ve paniğiniz olmasın.

Bodrum Katta Yer Alan Dairelerde Boya Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

 • Seçilecek olan boya renklerinin açık tonlarda olması ya da çok fazla kapalı olmaması,
 • Evdeki eşyalar ile uyum halinde olması ve evi olduğundan çok daha geniş göstermesi,
 • Koyu kırmızı ve koyu mavi renklerinden uzak olması

gibi maddeler boya seçim işleminin ilk basamağında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Buna ek olarak boya seçimi sırasında bazı renklerin anlamlarını bilmekte de fayda bulunmaktadır. Bodrum katlarda yer alan dairelerde hangi renkleri tercih etmem gerekiyor? Derseniz cevabı hemen söylüyoruz.

Bodrum Katlarda Bulunan Dairelerde Tercih Edilmesi Gereken Boya Renkleri

Açık Tonlarda Sarı

Tüm açık renk tonlara sahip olan sarı renkler bodrum katlar için biçilmiş kaptan olmaktadır. İstediğiniz tonda kullanabileceğiniz sarı renk boya türleri, genel olarak açık tonlarda olmasıyla birlikte size oldukça büyük faydası da bulunacaktır. Sarı renk boyalar, kullanıldığı alanlara parlaklık ve sıcaklık gibi hisler vermekte ve insanlar bu tür odalarda pek ferah hissedebilmektedir. Sarı renginin güneş ışığı gibi olması, insanların kendini iyi hissedebilmesi için oldukça yeterlidir. Eğer evinizi sarı renklerde boyatmayı düşünüyorsanız mutlaka sarı renklerinin tonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sarı renk için tonlar açık olursa daha mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.

Yeşil

Kendinizi eşsiz doğada hissedebilmeniz için bu rengi de bodrum katlarda yer alan dairelerinizde tercih edebilirsiniz. Bu tür renk seçimleriniz için mutlaka açık tonları tercih etmeniz gerekiyor olsa da çok fazla kapalı olmayacak şekilde; koyu tonları da tercih edebilirsiniz. Yeşil renk ayrıca gençliği, yaşamı ve yenilenmeyi de çağrıştırmaktadır. Bu nedenle bu rengi evlerinizde kullandığınız zaman ruhunuzda bir dinlenme de hissetmeniz mümkün olabilecektir.

Beyaz

Evlerde pek fazla tercih edilmeyen ancak bodrum dairelerinde tercih edilmesi gereken ana renklerden birisi olan beyaz renk saflığı ve temizliği ifade etmektedir. Ayrıca ışığı yansıtma özeliği de olan beyaz renklerin bodrum katlarda kullanılması birincil hedeflerden birisi olması gerekmektedir. Ortamı serin tutan ve ışığı yansıtan beyaz renkler birçok meslek grubunda da tercih edilmektedir.

Pembe

Bodrum katlarda yer alan dairelerde kullanılması önerilen bir başka renk grubu ise pembe ve türevleri olmaktadır. Pembe renk boya türleri bünyesinde yüzlerce farklı rengi kapsamaktadır. Sizlerde kendi arzu ve isteklerinize göre renk tonlarını seçebilirsiniz.